FILOSOFIE
Zvířata i rostliny jsou živé bytosti, tak proč je zabíjení a pojídání rostlin v pořádku?
Prastaré védské písmo Šrímad-Bhágavatam vysvětluje, že jedna živá bytost je potravou pro druhou, takže abychom se uživili, jíme ty věci, které budou trpět nejméně. Většina plodů se sbírá bez poškození stromu, který je produkuje.
Většina zeleninových druhů produkuje mnoho zeleniny – jejich sběr je pouze posiluje; rostlina pokračuje ve svém životním cyklu a nakonec zemře. Zrna se sklízejí až poté, co rostliny dosáhnou zralosti.
Nejdůležitější je, že nedochází k žádnému krveprolití nebo násilí. Pokud člověk přemýšlí o své vlastní emocionální reakci na strach, je snadné určit, že mnoho chemikálií vstupuje do krevního oběhu, když se bojí. Když je zvíře poraženo, dochází k takové reakci strachu, a pak člověk, který to maso sní i ty chemikálie, které zase vedou ke zvýšenému strachu a útěku, napětí a všem druhům nemocí.
Lidskému tělu daleko více vyhovuje vegetariánská strava. Nemáme velké ostré špičáky na trhání masa, proto ho musíme vařit a kořenit na tolik způsobů, než se dá strávit. Náš trávicí trakt je velmi dlouhý a spletitý; těžko stravitelné potraviny procházejí trávicím traktem dlouho. Tato potravina pak může hnít a způsobit onemocnění. Masožravá zvířata mají velmi krátký trávicí trakt a silnou sekreci kyselin pro trávení syrového masa.
Nakonec chceme jíst jídlo, které v nás zvyšuje kvalitu dobra, spíše než vášeň a nevědomost. Chceme jíst jídlo, které tělu přináší zdraví a dobré emoce.